Sigurno smo svi barem jednom osjetili pritisak u donjem dijelu trbuha i našli u situaciji da nam često mokrenje narušava kvalitetu života.
Mokrenje ili uriniranje je naizgled jednostavna funkcija u tijelu koja zahtjeva složen skup radnji između dijelova živčanog sustava, mokraćnog mjehura i zdjelice.
Promjene i anatomske deformacije unutar živčanog sustava mogu biti uzrok za učestalo mokrenje. U takvim slučajevima zna se dogoditi da mokraća “pobjegne” uslijed manjih napora i aktivacije trbušnih mišića. Uzroci učestalog mokrenja kod muškaraca i žena se razlikuju.
Prije svega treba ustanoviti radi li se zaista o zdravstvenoj situaciji ili je do poremećaja došlo uslijed konzumacije kave, čajeva ili diuretika.
Mokraćni mjehur
Mokraćni mjehur je zapravo šuplji mišić koji skladišti i otpušta urin iz organizma. Čine ga dva mišića, detruzor i trigonum u kojem se nalazi mokraćovod i mokraćna cijev. U idealnim uvjetima, kad je anatomija mokraćnog sustava pravilna, tekućina se normalno zadržava unutar mjehura.
Tek kad mjehur se dostatno napuni mokraćom aktiviraju se receptori koji šalju signale do leđne moždine odakle se impulsi vraćaju nazad do mokraćnog mjehura. Što uzrokuje refleksnu aktivaciju mišića mjehura te opuštanje sfinktera. Sfinkter je mišić koji svojom aktivacijom sprječava istjecanje tekućine. Rad ova dva mišića javlja tijelu da postoji potreba za mokrenjem.
Koliko često mokrenje je normalno?
Često mokrenje ne mora značiti da je situacija već postala ozbiljna, ali stvari se lako mogu zakomplicirati. Posebice ako “situacija” traje više od tjedan dana.
Odrasle osobe osjećaju potrebu za mokrenjem i odlaze na zahod u prosjeku 6 do 8 puta na dan. Što znači da putem urina izmokre između 1 i 3 litre tekućine dnevno. Učestala potreba za mokrenjem tijekom noći odnosno noćno mokrenje naziva se nokturija.
Učestalo mokrenje može biti znak da je došlo do poremećaja u radu mokraćnog sustava, ali ne mora biti razlog za paniku.
Razlog učestalog mokrenja mogu biti i različita zdravstvena stanja kao što je šećerna bolest i bubrežni kamenac.
U svakom slučaju stalnim odlaskom na zahod narušava se kvaliteta sna a samim time i kvaliteta života.
Povećani volumen mokraće naziva se poliurija, odnosno izlučivanje veće količine urina nego što je to uobičajeno (oko 3 litre) unutar jednog dana. Uzrok može biti upala mokraćnog mjehura (urinarna infekcija), lijekovi i povećani unos tekućine.
Infekcije mokraćnog sustava
Infekcije mokraćnog sustava možemo podijeliti na:
- Upala mjehura – cistitis
- Upala bubrega – pijelonefritis
- Upala mokraćne cijevi – uretritis
- Asimptomatska bakteriurija
Urinarna infekcija
Urinarna infekcija ili upala mokraćnog mjehura je vrlo čest i prisutan zdravstveni problem koji pogađa najviše žene, ali i muškarce. Radi se o bakterijskoj infekciji pretežno donjeg dijela mokraćnog sustava.
Kod urinarne infekcije razlikujemo:
Relaps – urinoinfekcija uzrokovana istim uzročnikom
Reinfekcija – urinoinfekcija uzrokovana novim uzročnikom
Relaps se može javiti nakon završenog terapijskog liječenja, a može značiti da je došlo do problema s prostatom ili pojave bubrežnog kamenca.
Simptomi učestalog mokrenja
- Mokrenje više od 8 puta dnevno
- Potreba za neodgodivim mokrenjem
- Bol za vrijeme mokrenja
- Promjena boje urina
Učestalo mokrenje kod žena
Žene imaju kraću mokraćnu cijev u usporedbi s muškarcima. Upravo iz tog razlog mokraćna infekcija može puno brže napredovati i širiti se dalje.
Povećana spolna aktivnost kod žena i prisutnost spolno prenosive bolesti također se može manifestirati u obliku simptoma upale mjehura.
Trudnice su pod povećanim rizikom za razvoj urinarne infekcije zbog pritiska na mjehur i nemogućnosti potpunog izmokravanja urina. Žene koje se nalaze u menopauzi imaju manjak estrogena te lakše dolazi do infekcija mokraćnog sustava.
Osim toga, iritirajuća sredstva za intimnu higijenu tijela mogu pomoći u razvoju infekcije, kao i nepravilno brisanje nakon nužde.
Učestalo mokrenje kod žena bez bolova može biti posljedica uzimanja određenih lijekova, problema s bubrezima ili urinarne infekcije. Ako se pak javlja pritisak i bol u području mjehura i zdjelice može biti da je riječ o intersticijskom cistitisu.
U slučaju da zdravstveno stanje ne zahtijeva posjet liječniku, preporučuje se:
- Uro tinktura – djeluje kao prirodni antibiotik, antibakterijski i protuupalno
- Yasenka Uro Balance – sprječava adheziju bakterije na epitel mokraćnog mjehura
- femidoc UROEXPRESS – pomoć pri liječenju infekcije mokraćnih kanala
- Sinekolin kapi – doprinose normalnoj funkciji donjeg urinarnog trakta
Učestalo mokrenje kod muškaraca
Kod muškaraca se učestalo mokrenje se javlja najčešće kao posljedica problema s prostatom. Prostatitis ili upala prostate
Poremećaj funkcije mokraćnog sustava ne mora biti prouzrokovan povećanjem prostate ili drugim problemima vezanim za prostatu. Kao neki od ostalih simptoma učestalog mokrenja kod muškaraca mogu biti neregulirani dijabetes, razna srčana oboljenja i noćna apneja.
Također, ako je osoba bila podvrgnuta određenim kirurškim zahvatima, zračenjima i kemoterapiji, moglo je doći do oštećenja u funkcioniranju mokraćnog sustava.
Situacija je ozbiljna ako je učestalo mokrenje praćeno slabosti u nogama, boli u leđima, vrućicom i sl. U tim slučajevima preporuka je praviti analizu mokraće posjetom urologu.
Za liječenja problema učestalog mokrenja kod muškaraca preporučuju se:
- BIOANDINA Crna Maca – za normalnu regulaciju hormonske aktivnosti
- Med PROSTAMEL – izravno utječu na funkciju prostate; preventivno i terapijski
- MULTI prosti – za muškarce bez simptoma BHP
- REGEN50 STRONG – doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava
Kako izliječiti učestalo mokrenje?
PROSTENAL CONTROL tablete za učestalo mokrenje
- doprinosi normalnoj funkciji prostate i mokraćnog sustava.
- Cink
- Vitamin B6
- Vitamin D
- Kopriva
Uz to treba piti mnogo tekućine jer hidracija potiče mokrenje i ispiranje bakterija iz mokraćnog mjehura.
Kako bi spriječili dodatne i potencijalne komplikacije oko infekcije mokraćnog sustava preporučuje se da posjetite urologa. Kako bi dobili detaljnu sliku i zdravstveno stanje. Svakako razmislite i o sljedećim aktivnostima:
- Promjena životnih navika
- Vježbe mišića dna zdjelice
- Pamučno donje rublje
- Piti dovoljno tekućine
- Piti sok od brusnice i Uvin H čaj
- Uzimanje dovoljno vitamina C
- Mokrenje nakon spolnog odnosa
- Pravilno brisanje nakon nužde