Alergije na pelud kod djece i odraslih
Alergije-na-pelud-kod-djece-i-odraslih

Kihanje je refleksna, nagla i snažna radnja izbacivanja zraka kroz nos i usta, kojom tijelo pokušava izbaciti iritant (npr. pelud) iz nosne šupljine.

Alergija na pelud (peludna groznica ili sezonski alergijski rinitis) česta je i kod djece i kod odraslih – smatra se da pogađa otprilike svakog desetog čovjeka

Riječ je o pretjeranoj reakciji imunološkog sustava na pelud u zraku, koja inače za većinu ljudi nije štetna.

Kada alergična osoba udahne pelud, tijelo pogrešno prepoznaje te sitne čestice kao opasnost i pokreće obrambenu reakciju: oslobađa se kemijski spoj histamin koji uzrokuje tipične simptome alergije (kihanje, curenje nosa, svrbež i sl.). 

Pelud je jedan od najjačih prirodnih alergena i u sezoni ga je gotovo nemoguće izbjeći, jer ga vjetar može prenijeti kilometrima daleko od mjesta gdje je nastao.

Alergije se mogu razviti u bilo kojoj dobi, no često počinju u dječjoj dobi. Djeca obično ne pokazuju sezonske alergije prije 2. ili 3. godine života, jer je potrebna ponovljena izloženost nekoliko sezona da bi se preosjetljivost razvila.

Mnoga djeca počinju dobivati simptome oko treće do pete godine života. 

Ako su roditelji alergični, veća je vjerojatnost da će i dijete imati slične alergije (nasljedna sklonost alergijama).

Ipak, alergije mogu prvi puta nastati i u odrasloj dobi – nije neobično da roditelji tek zajedno s djecom “otkriju” sezonsku hunjavicu. 

Dobra vijest je da pravilnom prevencijom i liječenjem djeca i odrasli mogu uspješno kontrolirati simptome i nastaviti svakodnevne aktivnosti.

Simptomi

Peludne alergije obično uzrokuju simptome gornjih dišnih putova i očiju. Intenzitet tegoba može varirati od blagih do vrlo izraženih, ovisno o količini peludi u zraku i osjetljivosti osobe. 

Najčešći simptomi alergije na pelud su:

  • Kihanje i curenje nosa (vodenasti iscjedak).
  • Začepljenost nosa i svrbež nosa (često i svrbež nepca ili grla).
  • Crvene, suzne oči koje svrbe (alergijski konjuktivitis).
  • Škakljanje u grlu i podražaj na kašalj (postnazalno slijevanje sekreta može iritirati grlo).
  • Osjećaj umora i slabije koncentracije (zbog lošijeg spavanja uslijed simptoma).

Kod djece se alergija na pelud ponekad manifestira i kroz atipične simptome: primjerice, mogu se javljati učestale upale uha ili sinusa, hrkanje i disanje na usta tijekom spavanja, zbog kronične začepljenosti nosa.

Također, djeca (a i odrasli) s dugotrajnim alergijskim rinitisom mogu imati tamne podočnjake ili pojavu ekcema na koži. 

U nastavku ćemo detaljnije objasniti neke od ovih simptoma – poput kašlja i osipa – te kako ih ublažiti.

Kašalj

Alergijski rinitis često prati suhi podražajni kašalj. Kod značajnog broja bolesnika s peludnom alergijom javlja se upravo ova tegoba. 

Kašljanje je najčešće posljedica slijevanja sekreta iz nosa niz stražnju stijenku ždrijela (tzv. postnazalni drip). Taj sekret iritira grlo i izaziva uporan suh kašalj, osobito noću ili ujutro. 

Ukoliko se alergija ne liječi, upaljena sluznica nosa i ždrijela može postati kronično nadražena, što održava kašalj.

Kako pomoći djetetu koje kašlje zbog alergije? Prije svega, važno je liječiti osnovni uzrok – alergijski rinitis. Redovito korištenje terapije (npr. sprej za nos i antihistaminik) smanjit će curenje nosa i postnazalno slijevanje, što će ublažiti i kašljanje. 

Također, pomaže ispiranje nosa morskom vodom u spreju prije spavanja kako bi se nosnice očistile od nakupljenog sekreta. 

Noćni napadaji suhog kašlja mogu se olakšati žličicom meda u toplom čaju od kamilice ili đumbira (za djecu stariju od godinu dana), koji će smiriti nadraženo grlo.

Ako dijete uz kašalj počne šištati ili otežano disati, ili se kašalj pogoršava unatoč terapiji, potrebno je posjetiti liječnika. 

Naime, postoji koncept “jedinstvenih dišnih putova” – alergija koja počinje u nosu može se proširiti i na donje dišne putove, pa oko 40–50% oboljelih od peludne hunjavice ima i alergijsku astmu (koja katkad ostaje neprepoznata).

Stoga uporan alergijski kašalj treba shvatiti ozbiljno. Liječnik može preporučiti dodatnu terapiju, poput inhalatora (pumpica) za proširenje bronha ukoliko posumnja na astmu.

Inhalator za djecu Microlife NEB 400 dizajniran da djeci pruži ugodan tretman.

Pravovremenim liječenjem alergije na pelud, rizik od razvoja astme bit će manji.

Osip

Osim što zahvaća dišni sustav, alergija na pelud može se ponekad odraziti i na koži. Djeca sklona atopijskom dermatitisu (ekcemu) mogu primijetiti pogoršanje ekcema tijekom sezone peludi – koža postaje suha, svrbi i javlja se crvenilo ili osip. 

Također, moguće su i reakcije poput urtikarije (koprivnjače) u dodiru s alergenom. Primjerice, dijete se može osuti sitnim crvenim prištićima ili plikovima ako je igralo na travi punoj peludi i trljalo pelud po koži. 

Pelud dakle ponekad može izazvati i alergijsku reakciju na koži te dovesti do pojave alergijskog ekcema.

Kako kontrolirati takve simptome? Prije svega, nakon boravka na otvorenom dobro je okupati dijete ili barem oprati izloženu kožu i kosu – tako uklanjamo čestice peludi koje su se zalijepile. 

Ako se pojavio osip, može pomoći hladni oblog ili kupka s dodatkom zobenih pahuljica (ublažava svrbež). U dogovoru s liječnikom, može se dati i antihistaminik oralno kako bi se smanjilo otpuštanje histamina koji uzrokuje osip. 

Za jače ekceme liječnik može preporučiti kortikosteroidnu kremu ili mast. Srećom, osip uzrokovan peludnim alergenima obično je prolazan i povlači se kad i ostali simptomi alergije, nakon što koncentracija peludi u zraku padne.

Prehrana

Mnogi roditelji ne očekuju da alergija na pelud može imati veze s prehranom – no postoji tzv. oralni alergijski sindrom (OAS), poznat i kao sindrom “pelud – hrana”

To je pojava da osobe s peludnim alergijama reagiraju i na određeno svježe voće, povrće ili orašaste plodove. 

Primjerice, alergija na brezu često je povezana s reakcijom na jabuke, kruške, lješnjake, mrkvu i sl., dok osobe alergične na ambroziju mogu osjetiti simptome kad jedu bananu, lubenicu ili piju čaj od kamilice.

Simptomi OAS-a uključuju peckanje, svrbež ili oticanje usana, jezika i grla neposredno nakon konzumacije određene sirove hrane.

Srećom, reakcije su obično blage i lokalizirane na usnu šupljinu, ali za roditelje može biti zbunjujuće kad dijete kaže da ga “svrbi jezik” od jabuke.

Važno je znati da je uzrok sličnost alergena u peludi i hrani – imunološki sustav ih “brka” i pokreće reakciju.

Rješenje je jednostavno: izbjegavati tu hranu u sirovom obliku tijekom sezone alergije ili je termički obraditi (kuhanje uništava većinu alergenih proteina).

Primjerice, dijete alergično na brezu može možda jesti pečene jabuke ili kompot bez problema, dok će sirova jabuka izazvati simptome.

Ako su reakcije ozbiljnije (npr. osim svrbeža u ustima javi se osip po koži ili otežano gutanje), svakako se javite liječniku za savjet.

Osim izbjegavanja problematične hrane, prehrana može pomoći ublažiti alergije jačanjem imuniteta i smanjenjem upale u tijelu. Preporučuje se unos namirnica bogatih vitaminom C i antioksidansima (citrusi, bobičasto voće, kivi) koje prirodno smanjuju otpuštanje histamina. Neke biljke i začini djeluju kao prirodni antihistaminici i protuupalno, primjerice: đumbir, kurkuma, češnjak, luk i ljuta papričica.

Od njih se mogu spravljati čajevi ili dodavati u jela. Primjerice, čaj od đumbira s medom može umiriti grlo i istovremeno djelovati antioksidativno. 

Lokalni med često se spominje kao pomoć kod peludne alergije – ideja je da uzimanjem žličice domaćeg meda dnevno unosimo male količine lokalne peludi te vremenom razvijemo toleranciju. 

Iako znanstveni dokazi za učinkovitost meda nisu jasni, mnogi roditelji ga koriste i mnoga su iskustva pozitivna

U svakom slučaju, med je zdrava namirnica (za djecu stariju od 1 godine) pa ga vrijedi probati kao prirodni “lijek”.

Na kraju, ne zaboravite opće preporuke: uravnotežena prehrana bogata svježim namirnicama, dovoljno sna i hidratacije može ojačati organizam djeteta u sezoni alergija. 

Dijete koje jede raznoliku hranu i unosi dovoljno tekućine lakše će se nositi s alergijskim opterećenjem. 

Ukoliko niste sigurni koja hrana smeta vašem djetetu ili trebate savjet oko dodataka prehrani (npr. probiotici, vitamini), posavjetujte se s pedijatrom ili alergologom.

Alergija na pelud – lijekovi i liječenje

Kod jačih simptoma peludne alergije često je potrebno posegnuti za lijekovima. Danas je dostupno mnogo bezreceptnih preparata koji mogu olakšati tegobe i kod djece i kod odraslih. 

Naravno, prije primjene lijeka djetetu, provjerite u ljekarni ili kod liječnika odgovara li dobi djeteta i kolika je doza. U nastavku su glavne skupine lijekova za alergiju na pelud i čemu služe:

Antihistaminici

To su lijekovi koji blokiraju djelovanje histamina – tvari koja uzrokuje simptome alergije. Brzo ublažavaju kihanje, curenje nosa i svrbež očiju/nosa. 

Moderni antihistaminici za djecu dolaze u obliku sirupa ili tableta (npr. cetirizin, loratadin, levocetirizin), često označeni kao “sirupi protiv alergije”. 

Najbolje ih je uzimati svaki dan tijekom sezone peludi kako bi se spriječili simptomi. Novije generacije antihistaminika ne uzrokuju pospanost, pa dijete može normalno pohađati školu/vrtić.

Sprejevi za nos (kortikosteroidni) 

Intranazalni kortikosteroidi su najučinkovitiji lijek za peludnu hunjavicu – smanjuju upalu sluznice nosa i začepljenost, suzbijaju kihanje i curenje. Primjeri su sprejevi s flutikazonom ili mometazonom (koji se mogu nabaviti i bez recepta). Koriste se jednom dnevno u svaku nosnicu, najbolje preventivno tijekom cijele sezone. 

Važno je napomenuti da ovi sprejevi djeluju najbolje nakon nekoliko dana redovite upotrebe, pa ih nemojte prekidati čim simptomi malo popuste.

Postoje i antihistaminski sprejevi za nos (npr. s azelastinom), no oni se izdaju na recept i uglavnom se koriste kod starije djece i odraslih kojima sami antihistaminski sirupi nisu dovoljni.

Kapi za oči

Alergijski konjuktivitis (crvene, suzne, svrbljive oči) može se ublažiti posebnim kapima. Neke kapi sadrže antihistaminik ili stabilizator mastocita (npr. olopatadin, ketotifen) i vrlo brzo smiruju svrbež, pečenje i suzenje očiju. 

Dostupne su bez recepta – važno je pratiti upute (obično se kapaju 2–3 puta dnevno).

Za trenutno ispiranje alergena iz oka mogu pomoći i umjetne suze (mehanički isperu pelud iz oka i štite oko od peludi). 

Djecu je dobro naučiti da ne trljaju rukama oči kad ih svrbe, jer će tako samo pogoršati tegobe; radije im kapnite kapi ili stavite hladan oblog na oči.

Kapi za oči Occusept mogu se upotrebljavati i za ispiranje očiju nakon doticaja s nadražujućim tvarima i za uklanjanje stranih tijela.

Vizol S ALLERGY kapi za oko koriste se za sprječavanje i ublažavanje simptoma alergijskog konjuktivitisa.

Dekongestivi

To su sprejevi za nos koji stežu sluznicu i tako trenutno odčepljuju nos (npr. kapi s oksimetazolinom ili ksilometazolinom, poznate i kao “kapi za nos kod prehlade”). Oni mogu pomoći nakratko odčepiti nos dijetetu, npr. prije spavanja. 

Važno: ne smiju se koristiti duže od 3-5 dana u kontinuitetu, jer u protivnom mogu izazvati povratnu kongestiju (nos se još jače zaštopa) i oštećenje sluznice. Za kroničnu začepljenost bolji su gore navedeni steroidni sprejevi koji su sigurni za dugotrajnu uporabu.

U težim slučajevima alergije, kada navedeni lijekovi ne pomažu dovoljno, liječnik može predložiti imunoterapiju (hiposenzibilizaciju). 

To je postupno “navikavanje” organizma na alergen putem injekcija ili kapljica/tableta pod jezikom. Imunoterapija se provodi kroz nekoliko godina uz nadzor alergologa i može dugoročno smanjiti osjetljivost djeteta na određeni pelud. 

Za to se roditelji obično odlučuju kod vrlo jakih alergija (npr. dijete svake godine razvije bronhitis ili astmu zbog alergije na ambroziju) ili kada lijekovi ne kontroliraju simptome dovoljno.

Prirodno liječenje

Mnogi roditelji traže prirodna rješenja kako bi pomogli djeci kod alergija na pelud. Iako ozbiljnije simptome najčešće ipak moramo liječiti lijekovima, postoji niz prirodnih metoda koje mogu ublažiti alergijske tegobe:

Ispiranje nosa morskom vodom 

Fiziološka otopina (slana voda) ispire alergene iz nosa i vlaži sluznicu, pomažući kod začepljenosti i curenja. Možete koristiti kupovne sprejeve s morskom vodom ili fiziološku otopinu u bočici i šprici.

Aqua Maris 4Allergy, sprej za nos sadrži ektoin + morska sol. Za ublažavanje simptoma alergijskog rinitisa poput svrbeža u nosu, curenja iz nosa, kihanja i začepljenja nosa. Prikladan za djecu od najranije dobi i odrasle.

Preporuka je isprati djetetu nos svaki dan nakon boravka vani ili prije spavanja. To će mehanički odstraniti pelud i olakšati disanje.

Inhalacija parom uz eterična ulja

Eukaliptus Radiata eterično ulje tradicionalno se koristi kod infekcija dišnog sustava.

Udisanje tople pare može trenutno otvoriti dišne putove i sinuse. U inhalator s toplom vodom dodajte par kapi eteričnog ulja eukaliptusa radiate, pa djetetu (starijem od 6 godina) objasnite da oprezno udiše paru par minuta.

Apipol posuda za inhalaciju kao pomoć kod prehlade i začepljenosti dišnih puteva. Vlažna inhalacija je jedna od najstarijih načina kojima se pokreće sekret nagomilan upalom gornjih dišnih puteva.

Eukaliptus pomaže kod pročišćavanja nosa, a lavanda djeluje smirujuće. Za malu djecu, nekoliko kapi eteričnog ulja možete nakapati na papirnatu maramicu i staviti je blizu njih da udišu miris. 

Inhalacije olakšavaju začepljen nos i ublažavaju nadraženost dišnih puteva na prirodan način.

Lokalni med

Kako smo već spomenuli u dijelu o prehrani, svakodnevno uzimanje žličice domaćeg meda popularan je narodni lijek za peludne alergije. Ideja je da lokalni med sadrži pelud iz okoline u malim količinama, pa unosom meda gradimo toleranciju. 

Iako dokazi variraju, neki roditelji primjećuju da djeca koja redovito jedu med imaju blaže simptome. 

Med i sam po sebi smiruje grlo i kašalj, te pruža nutritivne benefite. Dakle, ne može škoditi – samo pazite da dijete nema alergiju na med i da je dovoljno staro (izbjegavati med do 1. godine).

Biljni čajevi i prirodni dodaci

Pojedini biljni pripravci mogu djelovati anti-alergijski. Čaj od koprive često se spominje kao prirodni antihistaminik – kopriva sadrži spojeve koji smanjuju razinu histamina u tijelu. 

Čaj od kamilice ima blago antihistaminski i protuupalni učinak. 

Đumbir i kurkuma, bilo u obliku čaja bilo dodani u hranu, pomažu modulirati imunološki odgovor. 

Od drugih biljaka, često se preporučuje sladić (korijen sladića u čaju može smiriti upalu grla i pomoći iskašljavanje) te metvica (mentol olakšava disanje kroz nos). 

Važno je napomenuti da i biljni lijekovi mogu kod nekih ljudi izazvati alergiju (npr. kamilica kod osoba alergičnih na ambroziju!), pa uvodite jedan po jedan pripravak i pratite reakciju.

Održavanje okoline

Prirodno liječenje alergija obuhvaća i smanjenje izloženosti peludi. To podrazumijeva neke praktične mjere: tijekom visoke koncentracije peludi držite zatvorene prozore, posebno ujutro kada je polinacija najjača.

Nakon igranja vani, istuširajte dijete i presvucite ga – tako će se skinuti pelud s kože i odjeće. 

Razmislite i o nabavci HEPA filtera za prostorije u kojima dijete spava ili provodi puno vremena, ili jednostavno usisavajte i brišite prašinu češće u sezoni alergija. 

Ovo nisu “lijekovi” u klasičnom smislu, ali su prirodne mjere koje značajno smanjuju simptome tako da dijete udahne manje alergena.

Kombinirajući ove prirodne metode s propisanom medicinskom terapijom postići ćete najbolji rezultat. 

Pratite koje mjere vašem djetetu donose olakšanje. Uz strpljenje i dobru pripremu, sezona peludi može proći uz minimalne teškoće.

Pelud od ambrozije, bora i čempresa – razlike i posebnosti

Aeroalergeni (peludi biljaka) razlikuju se po doba godine kada su u zraku, po rasprostranjenosti biljke i jačini alergijske reakcije koju uzrokuju. Roditelji često čuju za “ambroziju” kao opasnog neprijatelja alergičara, no i druge biljke mogu biti krivci. 

Ovdje opisujemo tri vrste peludi koje su česti uzročnici alergija na našim prostorima: ambrozija, bor i čempres – njihove sezone cvatnje, gdje se javljaju i kakve simptome izazivaju.

Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia)

Ambrozija je “zloglasni” korov, invazivna korovna biljka koja proizvodi ogromne količine peluda – jedna biljka može otpustiti i do 8 milijuna zrnaca u nekoliko sati! Njezin pelud smatra se jednim od najagresivnijih alergena u prirodi

Cvatnja ambrozije počinje u srpnju, a vrhunac koncentracije peludi je od sredine kolovoza do početka rujna. U kasno ljeto i ranu jesen mnogi alergičari pate upravo zbog ambrozije. Dovoljne su vrlo male količine peludi (20-30 zrnaca u kubičnom metru zraka) da osjetljivi ljudi razviju simptome. 

Simptomi su obično intenzivni: snažno kihanje, obilna sekrecija iz nosa, crvene oči, svrbež grla, a često i astmatični simptomi (otežano disanje, sviranje u prsima) kod onih skloni astmi. 

Ambrozija je raširena u nizinskim i kontinentalnim dijelovima Hrvatske – raste uz puteve, na zapuštenim zemljištima, poljima.

Boravak na otvorenom u vrijeme visokih koncentracija peludi ambrozije za alergičare može biti vrlo naporan, pa se preporučuje pratiti peludne prognoze i ograničiti aktivnosti vani u jutarnjim satima ili za vjetrovita suha vremena. 

Preporučeni tretman: Redovito uzimanje antihistaminika tijekom sezone ambrozije, svakodnevno korištenje spreja za nos s kortikosteroidom, te dodatne mjere poput ispiranja nosa i izbjegavanja boravka u visoko rizičnim periodima. 

Imunoterapija je za mnoge oboljele od ambrozije vrlo učinkovita dugoročna opcija liječenja, upravo zbog jačine alergena.

Bor (Pinus)

Pelud bora vrlo je specifična. Borovi su rasprostranjeni diljem Hrvatske (osobito u priobalnom području, kao i crnogorične šume kontinenta). Cvatu u proljeće ovisno o vrsti bora i klimi. Pelud se pojavljuje uglavnom tijekom ožujka, travnja i svibnja

Sigurno ste u proljeće vidjeli žuti prah na automobilima – to je borov pelud.

Proizvodi ga se u velikim količinama, no zanimljivo, ima nizak alergijski potencijal.

Zrnca borovog peluda su veća i teža od npr. ambrozije, pa ih vjetar ne nosi daleko i većina padne blizu izvora.

Također, kemijski gledano, borov pelud rjeđe izaziva jaku imunološku reakciju. To ne znači da nitko nije alergičan – osobe izrazito osjetljive mogu imati simptome hunjavice kad su okružene borovima u cvatnji.

No općenito, bor spada u “blaže” alergene. Simptomi koje izaziva obično su blagi: kihanje, kratkotrajno curenje nosa ili svrbež u očima, koji brzo prođu.

Mnogi alergičari okrivljuju bor gledajući svu tu žutu pelud oko sebe, ali zapravo su im možda tegobe uzrokovane jačim alergenima (npr. travama) koje cvatu paralelno.

Preporučeni tretman: Često zbog peludi bora nisu potrebni lijekovi – pomaže ispiranje nosa i boravak u zatvorenom za vrlo vjetrovitih dana u proljeće. Ako dijete ipak razvije simptome, može se dati antihistaminski sirup po potrebi. 

Dobra strana je što sezona bora kratko traje, pa muke brzo prođu.

Čempres (Cupressus i srodne vrste)

Čempresi i srodne ukrasne četinjače (Pelud zimzelenih čempresa i tuja) široko su rasprostranjeni, osobito u primorskim krajevima (dijelom i kao vjetrobrani uz ceste, nasade i sl.).

Pelud čempresa ima umjeren alergeni potencijal – nije među najjačima poput ambrozije, ali može izazvati značajne tegobe kod osjetljivih osoba.

Zanimljivo je vrijeme cvatnje: čempresi počinju otpuštati pelud vrlo rano, već tijekom zimskih mjeseci

U Dalmaciji i Primorju pelud čempresa može se naći u zraku praktički cijele godine (jer različite vrste cvatu u različito vrijeme), dok je u kontinentalnim krajevima prisutna uglavnom od siječnja do kraja svibnja/lipnja

To znači da neki ljudi dobiju „peludnu hunjavicu“ već usred zime, što mnoge zavara da misle da je u pitanju prehlada ili viroza, a zapravo su alergični na pelud čempresa. 

Simptomi su tipični za alergijski rinitis, ali mogu biti nešto blaži nego kod ambrozije: kihanje, curenje nosa, umjereni svrbež očiju, začepljenost nosa i sinusna glavobolja. Katkad se javlja i nadražajni kašalj, ali rjeđe nego kod trava ili ambrozije.

PharmaS Allivra inovativni je dodatak prehrani. Prah prepeličjih jaja aktivni je sastojak s klinički dokazanom učinkovitošću na smanjenje simptoma alergijskog rinitisa. Djeluje unutar 15 minuta, te djeluje do 4 sata.

Preporučeni tretman: Za ublažavanje tegoba pomažu antihistaminici i sprejevi za nos (po potrebi). Budući da cvatnja traje dugo, nekima se preporuča preventivno krenuti sa terapijom već u siječnju prije nego koncentracija peludi naraste.

Lectranal® Allergy sprej za nos je medicinski proizvod koristan kod alergijskog rinitisa, rinosinusitisa i sinusitisa

Prirodne metode poput ispiranja nosa i pijenja čaja od koprive mogu biti od koristi za lakše simptome. 

Za alergične osobe na Jadranu, izazov je što su čempresi gotovo uvijek negdje u cvatu. No dobra kontrola lijekovima omogućuje da se simptomi drže pod kontrolom i kroz dulje razdoblje.

Tablica: Pregled sezona peludi i tretmana

U sljedećoj tablici sažeti su podaci o vrsti peludi, periodu cvatnje, najčešćim simptomima te preporučenom tretmanu (lijekovima i/ili prirodnim mjerama) za navedene alergene:

Napomena: Osim navedenih, česti alergeni su još i trave (cvatu od travnja do lipnja, vrlo alergene) te drveće poput breze, lijeske i hrasta (cvatu u rano proljeće). 

Na kraju…

Alergija na pelud može predstavljati izazov za djecu i roditelje, ali uz pravilno znanje i pripremu simptome je moguće uspješno ublažiti.

Ključ uspjeha je kombinacija mjera: zaštititi se od prekomjerne izloženosti peludi, na vrijeme početi uzimati preporučene lijekove i koristiti provjerene prirodne metode podrške. 

Svako dijete je jedinstveno, stoga pratite kako vaše reagira i prilagodite pristup prema potrebi. Potražite stručni savjet pedijatra ili alergologa ako niste sigurni oko terapije – oni mogu preporučiti odgovarajući lijek ili dodatno testiranje. 

Uz podršku roditelja i pravovremenu terapiju, djeca alergičari mogu se bezbrižno igrati i uživati, čak i dok “pelud leti” oko nas.

Povezane objave
Pročitajte još
Pretplatite se
NEWSLETTER

Prijavom ostvarite kupon od 15% popusta na prvu kupnju.

*Popust se ostvaruje na proizvode koji već nisu na akciji.

*Popust ne vrijedi za proizvode: Libre, GE 132+ NATURAL i Manuka med 550+ 500g.

Pretplatite se na naš newsletter i budite među prvima koji će saznati o novim akcijama, ponudama, promo kodovima i pregršt drugih pogodnosti.