Kosa mnogima predstavlja jedan od najvažnijih dijelova tijela kojemu posvećuju najviše pažnje. Dio je vlastitog identiteta i prepoznatljivosti pojedinca. Tako se muškarci i žene nađu u problemu nakon što shvate da se ispadanje kose ne događa samo drugima.
Ćelavost i ispadanje kose normalan je ciklus koji se javlja kod žena i muškaraca. No opadanje kose ne pogađa ih u istoj mjeri i na isti način.
Ispadanje kose i rast najčešće je povezan s genetskim predispozicijama što znači da je zdravlje kose nasljedno i određeno prema obiteljskom stablu.
Neki se odlučuju i na transplantaciju odnosno presađivanje kose pri čemu se koriste različite metode i pristupi nakon pregleda vlasišta. Također, koriste se i brojni farmaceutski proizvodi kao što su tablete, kapsule, šamponi koji mogu potaknuti rast kose.
U nastavku možete saznati koji su uzroci gubitka kose i kako spriječiti ili smanjiti ispadanje kose.
Rast kose
Vlas kose sastavljena je većinom od keratina, bjelančevine koja čini sastav noktiju i vanjskog sloja kože. U prosjeku, vlas kose godišnje naraste do 10 cm.
U donjem dijelu korijena vlasi kose nalazi se “bulba” koja ima šuplju bazu. U toj bazi su smješteni: “melanocit”, “dermalna papila” i “krvne žile”. Dermalna papila zadužena je za protok krvi u vlasi kose. U krvi se nalaze hranjive tvari i kisik bez kojih kosa ne može rasti i razvijati se.
Ciklus rasta kose odnosno dlaka na vlasištu možemo podijeliti u tri faze: anagena, katagena i telogena. Posljednja faza u kojoj se događa opadanje kose naziva se egzogena faza.
Anagena faza
Početni ciklus rasta kose gdje folikul započinje “proizvodnju” vlasi. Gotovo sve vlasi kose na glavi nalaze se u ovoj fazi rasta. No koliko će se dugo folikul kose zadržati u ovoj fazi uvjetovat će njeno kasnije ispadanje. U pravilu vlasi se zadržavaju u ovoj fazi između 2 i 7 godina.
Katagena faza
U ovoj prijelaznoj fazi završava rast folikula vlasi kose pri čemu se folikul pomiče bliže površini kože te odvaja od dermalne papile. Ova faza traje svega nekoliko tjedana, a najodgovorniji za prestanak rasta je korijen vlasi kose.
Telogena faza
Folikul vlasi kose miruje što traje najčešće do 3 mjeseca. Kosa ne ispada sve dok ju nova vlas kose ne izgura. Sasvim je normalno u isto vrijeme imati pojedine vlasi kose u ovoj fazi te istovremeno druge vlasi koje se nalaze u anagenoj.
Egzogena faza
Nakon opadanja kose folikul se sprema za novi rast. S obzirom na duljinu telogene faze ovisit će i početak opadanja kose.
Povećano ispadanje kose nije isključivo estetski problem već on može biti i zdravstveni. U tom slučaju potrebno je napraviti pregled i utvrditi zašto je došlo do gubitka vlasi kose.
Što uzrokuje opadanje kose
Gubitak kose nastaje zbog pretvaranja krajnjih dlaka u sve manje dlačice koje na kraju atrofiraju. Opadanje kose je proces koji se najčešće pripisuje učinku dihidrotestosterona (DHT) na folikule kose, uzrokujući njegovo postupno smanjenje.
Uzrok za gubitak kose odnosno njeno ranije ispadanje može biti visoka razina stresa koju je pojedinac iskusio u neposrednom periodu.
Kao još jedan uzrok ispadanja kose mogu biti prehrambene navike. Nedostatak cinka, vitamina i drugih hranjivih tvari koje hrane vlasi kose.
Ispadanje kose kod žena
Potpuna ćelavost kod žena ipak je jako rijedak slučaj. Ispadanje kose kod žena najčešće se događa uslijed hormonalnih promjena u tijelu. Što znači nakon trudnoće i tijekom menopauze.


Okidač za gubitak kose odnosno djelomično opadanje i stanjivanje vlasi može biti stresno razdoblje u kojem se žena nalazi. Nakon pola godine, kosa se obično počne vraćati u svoje prvobitno stanje.
Ispadanje kose kod muškaraca
Ispadanje kose kod muškaraca u velikoj većini slučajeva posljedica je “genetske ćelavosti”. U pravilu se javlja već u dvadesetim i tridesetim godinama života muškarca. Gubitak kose manifestira se u simetričnim linijama na vlasištu.


U pravilu, muškarcima ispada kosa u području “krune” dok je kosa iznad vrata i oko ušiju netaknuta. U ovom slučaju radi se o androgenoj alopeciji. Što znači da se “dihidrotestosteron” (DHT) “veže” na folikul kose i značajno usporava njen rast.
Alopecija
Alopecija je izraz koji se koristi u medicini kako bi se opisao proces opadanja kose. Kad dođe do poremećaja rasta kose osoba može primijetiti prorjeđivanje i djelomični gubitak kose. U nastavku donosimo neke od najčešćih vrsta alopecije koje pogađaju muškarce i žene.
Androgena alopecija
Androgenetska alopecija najčešći je oblik ispadanja kose kod muškaraca i žena. Gotovo polovica muškaraca u svijetu dožive ju prije 50. godine života. Žene do 70. godine i to na području “krune” vlasišta na glavi.
Alopecija areata
Alopecija areata javlja se iznenada, a točan uzrok još uvijek nije jasno definiran. Može se raditi o autoimunoj bolesti koja se razvija nakon infekcije zubi, vlasišta ili doživljenog psihičkog stresa.
Očituje se u obliku “krugova” na glavi, bradi i drugim dijelovima tijela prekrivenim dlakama.
Telogen effluvium
Uslijed preranog ulaska kose u telogenu fazu (mirovanje), dolazi do gubitka kose na području cijelog vlasišta. Događa se nakon duže bolesti gdje je kosa bila u fazi mirovanja. Nakon čega osoba može primijetiti povećano opadanje vlasi i dodatno se uznemiriti. Ne treba paničariti, riječ je o privremenom stanju i opadanju kose.
Anagen effluvium
Iako slična “telogen effluvium-u” ova alopecija događa se puno brže i dovodi do potpunog gubitka kose. Nerijetko je uzrokovana korištenjem različitih lijekova koji usporavaju i zaustavljaju rast stanica folikula kose. No uzrok može biti i kemoterapija te infekcija vlasišta.
Kako spriječiti ispadanje kose?
Kako smanjiti ispadanje kose? Sasvim uobičajena pojava do koje dolazi uslijed različitih uzroka. Stoga su i pristupi smanjenju procesa opadanja kose i poticanja njenog ponovnog rasta drugačiji.
Prije svega, potrebno je posavjetovati sa stručnjacima, liječnicima i dermatolozima. Napraviti pregled vlasišta i dijagnosticirati o kojem obliku gubitka kose se radi.
Gubljenje oko 100 vlasi dnevno smatra se normalnim ciklusom opadanja kose. Ukoliko je taj broj prekoračen tijekom duljeg razdoblja može se govoriti o povećanom ispadanju vlasi kose.
Nije tajna da se muškarci općenito puno lakše nose s gubitkom kose. Ipak, mnogi pripadnici “snažnijeg spola” nisu se u potpunosti pomirili s tim. Žene prvo počinju primjećivati nešto veći broj dlaka prilikom raščešljavanja kose. One puno prije reagiraju i posežu za raznim “tretmanima” i oblicima liječenja.
Što učiniti?
Nakon liječničkog pregleda i ustanovljenog oblika alopecije možete pokušati s različitim tretmanima za poticanje rasta kose.
U nastavku možete pronaći proizvode koje preporučujemo osobama s povećanim ispadanjem kose.
Vichy Dercos ampule protiv ispadanja kose – sadrže 5 aktivnih sastojaka za potpuno djelovanje. Nakon 3 tjedna može se primijetiti kako je vlasište ojačano. Nanosi se na suhu ili vlažnu kosu.
Nanogen Nanofibre – za trenutno i prividno gušću kosu. Tisuće mikroskopskih keratinskih fibri pod utjecajem statičkog elektriciteta hvataju se za svaku vašu pojedinu vlas zasebno, čineći tako savršeni privid prirodne i guste kose.
Pantogar šampon protiv ispadanja kose – namijenjen je muškarcima. Sadrži ProcapilTM kompleks, kofein i vitamine skupine B koji pridonose boljoj mikrocirkulaciji vlasišta.
Pantogar kapsule za rast kose – Dodatak prehrani s vitaminima B skupine, cistinom, željezom, cinkom i kvascem. Sadrže i biotin koji doprinosi održavanju zdrave kose.
Ducray Anaphase šampon protiv ispadanja kose – Sadrži vitamine B5, B6 i B8 potrebne za rast kose. Promjena na vlasištu je vidljiva nakon 3 tjedna korištenja.
Revalid serum za rast kose – Redensyl oživljava rast kose, smanjuje gubitak kose i povećava gustoću kose za 8 %, što odgovara do 28.000 novih vlasi nakon 3 mjeseca svakodnevne uporabe.
Budite strpljivi, potreban je određeni period da bi se nove vlasi stabilizirale i izrasle u zdravu kosu.